Menu

HAMİLELİKTE CİNSELLİK | BEBEĞİMİN DİŞLERİ OLUŞTU | #hamileyim

Herkese yeniden merhabalar

Bu hafta yani 13. haftada neler oluyor. Bir bakalım.

6 ile 8 santim arasında değişiyor. Geçen hafta tüylenmeye başlamıştı şimdi tamamen tüyle kaplı. Bunun sebebi üşümemesi ve enfeksiyonlardan korunması. Ayrıca elini ağzına götürdüğünü, parmak emdiğini görebilirsiniz. Hatta ayak parmağını bile emdiğini görebilirsiniz. Kafasıyla gövdesi daha orantılı olmaya başladı. Bu da koca kafa görüntüsünden yavaş yavaş kurtulduğu anlamına geliyor. Gözleri de kenarlardan daha mantıklı şekilde önlere kaymaya başladı. Ayrıca orta kulak ve iç kulak tamamen oluşma aşamasına geçmiş durumda. İç dizayndaki yapısı daha mantıklı hale gelmeye başladı.

Tüm organları artık oluştu ama daha da çok büyümeye ihtiyaçları var. Kas ve sinir sistemi de güçleniyor. Daha çok hareketli hale geliyor, dışarıdan darbelere cevap verme aşamasına geliyor yavaş yavaş. Ciddi bir darbe olmadığı sürece herhangi bir acı durmuyor. 24. haftaya kadar da acı çekmeyecek.

Amniyon sıvısını bebeğiniz yutuyor. Böbrekler aracılığıyla da anneye geçiyor. Çünkü ondaki atıkların hepsi annenin kanında mevcut. Bu yüzden de bu haftalarda tarama testi yapılabilir. Çünkü çocuğun bütün dna sı annenin kanında mevcut. Anneden alının kan, çocukla ilgili bütün verileri verebilir.

Diş tomurcuklarının tamamı oluşmuş durumda. Sadece biraz daha gelişmesi ve güçlenmesi gerekiyor. Kalp atım derecesi şu anda çok önemli. Her doktor kontrolünde kalp atışları da sayı gereği hesaplanıyor ve bakılıyor. Kalp hastalıkları ceninde çok sık rastlanan  bir durum olduğu için doktorunuz buna önem verir. 20. haftada da zaten bir kalp doktoru detaylı bir tarama yapıyor ve kalple ilgili sorun olup olmadığı tamamen anlaşılmış oluyor.

İlk zamanlarda beslenmesini sağlayan kese tamamen ortadan kalktı çünkü kendi kordonu oluştu artık.

Artık bu haftalarda doktorunuz cinsiyetle alakalı bir tahminde bulunabilir. 16. haftadan sonra daha garanti olabilir tabi ki.

Ayrıca hamilelikte cinsellik konusu çok tartışılıyor. Bu konu son 4 haftaya kadar yasak konulan bir konu değil ama çiftin kendini iyi hissetmesiyle alakalı da değişiklik gösterebilir. Sonuçta anne de kendini iyi hissetmeyebilir, baba adayı da anneyi eskisi kadar çekici görmeyebilir. Bu tarz durumlar cinsellikle alakalı çiftin yeni bir oluşuma girmesine sebep olabilir.

13. haftadan sonra aslında demir kullanımına başlanıyor ama benim doktorum benim değerlerime göre gerek olmadığını söyledi. Şu anda vitamin ekstresi ve folik asit kullanıyorum. Ve kilo kontrolü yapmaya çalışıyorum tabi ki.

Doğumla alakalı eğitimlere katılabilirsiniz. Kurslarda normal doğum ve sezeryanla alakalı bilgilendiriliyor. Bu da doğru bilgiye ulaşmak açısından sizin için iyi olabilir. Çünkü ortada bir bilgi kirliliği ve kalabalıklığı da yok değil.

Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

 

 

Kategori:   Genel, Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü, Vlog

Yorumlar