Menu

14. HAFTA HAMİLELİK NELER OLUYOR

Herkese yeniden merhabalar

3 aylık dönem tamamlanmış durumda. İkinci 3 aylık dönemin en keyifli dönem olduğu söyleniyor. Daha keyifli daha bebeğe odaklanacak şekilde bir sürece geçmiş durumdayız. Her şey inşallah yolunda gidecek. Canlılık gelmesi mümkün. Çünkü mide bulanması vs dönemi geride bırakmış durumdayız.

Nefes nefese kalma durumu yaşanabilir. Daha çok nefese ihtiyaç duyulmasıyla alakalı bir durum bu. Tüy tabakası iyice oluşuyor çünkü o tüy tabakası bebeğimizi her türlü enfeksiyondan koruyor. Korkacak bir durum yok çünkü doğumdan sonra bu durum gerileyecek.

Üreme organlarıyla birlikte bir şeylerin net bir şekilde netleşmesi durumu söz konusu. Doktorunuz size cinsiyet bilgisi verebilir. 20 . haftaya kadar bekletebilirsiniz çünkü ondan önceki zamanlarda yanlış teşhis konulabilir.

Bu haftalarda nefes alma  egzersizi yapabiliyorlar. Doğumdan sonrası için hazırlık. Gözleri daha mantıklı şekilde ön tarafa yaklaşıyor. Kemikleri sertleşmeye başlıyor.

Şimdi ikinci üç aylık dönem bizim hamileliğimizin en tatlı geçeceği zaman. Bunun tadını çıkarmak lazım.

Diş eti iltihaplanması vs yaşanabilir. Buna dikkat etmek lazım. Diş ipi kullanın ve temizliğine çok dikkat edin.

Kemik yapısı hızla ilerliyor, bu dönemde K vitamini çok öneriliyor. Özellikle her gün yumurta yiyin. Kemik gelişimi çocukluk dönemi bitene kadar devam edecek.

Şimdi artık yavaş yavaş duyma refleksi gelişmeye başlıyor. Kızla erkeğin cinsel organları belli olmaya başlıyor.

Saçları kirpikleri kaşları oluşmaya başlıyor. Sinirsel ve beyinsel kasları gelişmeye başladı. Yüzünü ekşitebilir, suratını asabilir ama bunlar bilinçli hareketler değil. Daha sonra bilinçli hale gelecek.

Kullanmak zorunda olduğunuz ilaçları ilk döneme nazaran daha rahat kullanabilirsiniz. Çünkü plesantası oluşmaya başladığı için ilaçların yan etkilerini tölere edecek duruma geldi artık.

Büyük bir alana sahip olduğu için çok hareketli bir döneme geldi. Siz hissetmeseniz de çok hareket ediyor ve mutlu.

Annede meme uçlarında renk değişimi olabilir. Bu çok normal. Ve ayı zamanda kaşıntı da yaşanabilir. Düşük olma ihtimali tamamen geride kaldı. Elbette sıkıntılı durumlar yaşanabilir ama çocuğun tam tutunamaması ya da çocukta dna açısından belli sorunların olması durumundan kaynaklanan düşükler ortadan kalkmış durumda.

Adet ağrısı gibi kasılmalar olabilir. Zaten süreklilik olması belli sıkıntıların habercisi olabilir. Dikkat etmek lazım.

Kan basıncı çok olduğu için burun kanamaları vs yaşanabilir. Endişe edecek bir durum değil.

Akıntı çok yaşanabilir. Oranın ph değerinin değişmesinden kaynaklanıyor. Ben günlük ped kullanıyorum çünkü kullanmasam çamaşırımı sürekli değiştirmem gerekiyor. Akıntının rengi de çok önemli. Beyaz akıntıda sorun yok ama sarı ya da yeşil akıntıyı doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Yürüyüş ya da yoga yapabilirsiniz. Ben yürüyüş yapıyorum. Bana çok iyi geliyor. Ama doktorum yoga yı çok tavsiye ediyor.

Umarım içerik hoşunuza gitmiştir. Bir sonraki haftada görüşmek üzere.

 

 

Kategori:   Genel, Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü

Yorumlar