Menu

HAMİLELİK ŞEKERİ NEDİR

Herkese yeniden merhabalar

Bugün en çok sorulan sorulardan birinin yanıtını bulmaya çalışalım. Hamilelik şekeri nedir?

24. haftada ölçülüyor. Hamilelik şekeri yüksek ise bebeğin iri bebek olma ihtimali var. Bu durumda çıkmada sorun yaşar. Doğumu zorlaştıran bir durum. Aynı zamanda ömür boyu kilo problemi yaşama ihtimali var.

Ama bu annenin isteği üzerine yapılan bir uygulama.

Ben de başında istememiştim ama bir durum var ve ben onu bilmiyor isem diye içim rahat etmedi ve yaptırmaya karar verdim.

50 gram glikozlu meyve suyu veriyorlar size. 140 çıkması gereken değeriniz bakalım kaç çıkacak. Bende 170 çıktı. Doktorum 100 gram şeker yüklemesi gerektiğini söyledi.

Ertesi hafta 100 gram meyve suyu içtim. İçmeden önce açlık kan şekerim, içtikten bir saat sonra ilk şekerim, ikinci saat yine ve üçüncü saat yine olacak şekilde dört kere kan vermiş oldum. Sadece ilk saat sonra verdiğim kaç şekeri bir miktar yüksek çıktı. Dolayısıyla doktorum hamilelik şekerimin olmadığını söyledi. Ama istersem bir diyetisyene görünebileceğimi söyledi. Ben de göründüm ve bana verilen liste benim zaten beslenme şeklime çok uyuyordu. Sadece şunu söyleyebilirim diyetisyenden öğrendiğim. Meyvelerin yanına mutlaka yoğurt kefir süt ya da ayran tüketmen lazım. Bu kan şekerini yükseltmiyor. Bir de avokado tarifi verdi. Keşke daha önce bilseydim o tarifi. Hamileliğimin başından beri tüketmek istediğim halde hiç yiyemedim. Ama bu tariften beri her gün yiyorum.

Bu süreç böyle geçti. Ama gerçekten hamilelik şekeri olan ve her gün kendi kanının ölçülerini doktoruna gönderen, sürekli takipte olan hamileler var. Bu yüzden ben mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Doktora güvenmenizi tavsiye ederim. Çünkü benim gibi hiçbir şekilde tatlı çikolata yemeyen biri olarak benim bile daha düzenli olmam gerektiği bir tablo çıktıysa bir de sürekli tatlı börek çörek yiyen bir hamilenin çok daha kritik bir durumda olma ihtimali olabiliri. Bunu bilmek ve buna göre hareket etmekte fayda var.

Meyve şekerine de dikkat edin. Portakal suyu değil portakalın kendisi mesela.

Bu içerikten de bu kadar. Umarım içerik faydalı olmuştur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

 

Kategori:   Genel, Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü

Yorumlar