Menu

24. HAFTA HAMİLELİK ŞEKER YÜKLEMESİ NASIL YAPILIR #hamileyim

Herkese yeniden merhabalar

24. haftaya girdik. Bu hafta neler oluyor bir bakalım.

24 haftalık bir bebek artık bir insan olarak kabul ediliyor. Erken doğum olduğunda küvezde yaşatılabilir deniyor. Tabi bu istenmez ama bu haliyle insan olarak kabul ediliyor. Sesleri çok net anlıyor ve ayrım yapabiliyor. En çok annenin ve babanın sesini tanıdığı için mümkün olduğunca onunla konuşmalıyız. Enerjinizi hissedeceğinden emin olabilirsiniz.

Bununla ilgili en güzel yöntem hikaye kitapları okumak olabilir.

Bu hafta şeker yüklemesi yapılıyor. Riskli görülen durumlarda 100 gr şeker yüklemesi yapılıyor ki bu daha garanti oluyor. 140 çıkması gereken değer daha yüksek çıkarsa 100 gramlık şeker yüklemesi yapılıyor. Şeker yüklemesi iki dilim baklavaya tekabül ediyor. Dolayısıyla korkulacak bir durum değil. Bilgisizlikten dolayı çok korkuluyor. Eğer yüksek çıkarsa en kötü senaryoda bebek çok büyük olur ve hayatı boyunca kilo problemi çekebilir. Bilmek önemli.

Kalsiyuma ihtiyaç çok  artıyor. Eğer yeterince almazsanız anneden tedarik ediyor. Günde birkaç kase yoğurt alınmalı. Süt kefir ayran peynir de olabilir. Bolca tüketmek gerek.

Pelvis genişliyor. Diğer kemikler de genişliyor. Bu tamamen normal. Ayak kemikleri de genişliyor. Bu durumda spor ayakkabı giymek çok önemli. Belki bir beden büyük ayakkabı bile giyebilirsiniz.

Hareketleri sık sık hissedebilirsiniz artık. Yemeklerden sonra ben çok hissediyorum.

 

Kategori:   Genel, Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü

Yorumlar