Menu

16. HAFTA HAFTA HAMİLELİK ŞEKERİ NEDİR?

Herkese yeniden merhabalar

Bebek hareketlerini artık hissedebilirsiniz. Özellikli ikinci üçüncü gebeliklerde daha erken hissediliyor. İlk gebeliklerde 20. haftalardan sonra hissedileceği söyleniyor ama ben bu hafta itibariylr çok minik kelebek hareketleri hissediyorum.

Kemikleri gelişmeye devam ediyor. Tırnakları uzuyor ve derisi kalınlaşıyor. Kızsa bebeğiniz milyonlarca yumurta oluşuyor yumurtalıklarında.

Mesaneye baskı olabilir. Bu bebeğin ağırlaşmasıyla açıklanıyor. Kabızlık olması çok olağan. Kilo kontrolü ve sağlık açısından çok su içmeye dikkat edin.

Şeker yüklemesi bu hafta itibariyle yapılıyor artık. Hamilelik şekeri varsa hamilelik geçtikten sonra biten bir durum ama bebeği bu süre zarfında etkileyeceği için ben de yaptırma taraftarıyız. İnsanlar bundan korkuyor çünkü aslında ne olduğunu bilmiyorlar. Şekeer yüklemesi denilen uygulama iki dilim baklavaya tekabul ediyor. Bazı gebeler bu şeker miktarına hergün vücuduna yüklüyor.

Şeker yüklemesinden sonra şeker yüksek çıkarsa bir diyetisyen kontrolünde uygun bir liste eşliğinde beslenmemize devam ediyoruz.

Saç telleri gelişmeye başladı. Sinirlenme gülme üzülme reaksiyonu gösterebilir mimiklerinde. Ama bunların bir anlamı yok aslında. Bu mimik egzersizi olarak açıklanabilir.

Ultrasonda ellerini açma kapama, kordonu tutma hareketleri gözlenebilir.

16. haftada bebeğin cinsiyetini doktorunuz söyleyebilir.

Bu aşamada ikili üçlü tarama testleri yapıldıysa ve riskli bir durum varsa dördüncü tarama testi de yapılabilir.

 

 

Kategori:   Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü

Yorumlar