Menu

HAMİLELİKTE SEYAHAT EDİLİR Mİ?

Herkese merhabalar

Bu defa yine sorulan bir soruyla karşınızdayım arkadaşlar. Hamilelikte seyahat edilip edilmemesi konusu. Bu aslında hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuza göre değişir. İlk haftalarda uzmanlar herhangi bir sakıncası olmadığını söylüyor. Ama hamileliğin ilk aylarında olması muhtemel bulantı, kusma, vücudun yeni bir düzene alışmaya çalışması elbette bu seyahat işini zorlaştırabilir. Özellikte yurt dışı planı yapanlar için bu konu biraz zorlayıcı olabilir.

Ben kendi iç huzurum açısında hamileliğimde seyahat etmemeyi tercih ettim. Çünkü normal zamanlardan çok daha dikkatli beslendiğim bir dönem, bilinmezliğin fazla olduğu ve gidebilecek aksiliklerin de epey gündemde olduğu bir durumda bir sene sadece hamileliğime odaklanmak bana daha avantajlı ve mantıklı göründü. Sonuçta özellikle yurt dışına yapılan seyahatlerde ne buluyorsak yediğimiz bir konumda kendimizi buluyoruz. Bebek için en önemli zamanlarda, onun için en doğru seçimleri yapmaya çalıştığım bir dönemde böyle bir duruma kendimi ve bebeğimi sokmak istemedim ve tatil planı yapmadık.

Ama yapmak isterseniz de dikkat etmeniz gereken şeyler var. Özellikle bolca dinlenerek mümkünse ayaklarınızı uzatarak seyahat etmelisiniz. Araba yolculuğu yapacaksanız her iki saatte bir ayaklarınızı açmanız ve dışarıya çıkıp biraz mola vermeniz tavsiye ediliyor. Uçak yolculuklarında da 4 saati geçmeyecek mesafede tatil planı yapmanız öneriliyor. Yalnız 28. hafta itibariyle doktorunuzdan yazılı bir şekilde izin almanız gerekiyor uçak seyahatleri için. Bazı uçak firmaları doktor izni olsa da uçuşa onay vermiyor.

Bütün bu bilgiler ışığında elbette kendinizi iyi hissetmeniz ve bebek için herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini düşündüğünüz durumlarda seyahat edebilirsiniz. Yalnız gittiğiniz yerdeki en yakın sağlık kuruluşlarını araştırmanız ve her ihtimali önceden tartmanız tavsiye edilir.

Umarım yararlı bilgiler sunmuşumdur. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

 

Kategori:   Genel, Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü, Vlog

Yorumlar