Menu

29. HAFTA HAMİLELİK | ERKEN DOĞUM RİSKİ | #hamileyim

Herkese yeniden merhabalar

29. haftadayız. Bu hafta neler oldu bir bakalım.

Kan basıncı yüksek olduğu için doğuma sebep olabilir. Ağrılarda doktorunuza başvurmanızda fayda var. Nefes alıp verme egzersizi yapıyor şu anda bolca. 36. haftaya kadar erken doğum olarak görünüyor. 36. haftadan sonra daha iyi.

Erken doğumu nasıl anlarız. Adet ağrısı gibi sürekli bir ağrınız varsa ve belde de aynı ağrı varsa bu erken doğumun riski olabilir. Benim de öyle bir riskim oldu geçen hafta.

Sağ alt kasık kısmımda küçük bir miyom var. O miyom hamilelikte büyüyebilir. Deformasyona uğradığı için benimki de büyümüş ve sancı yaptı. O sancı bütün karnımı kastı ve erken doğumu tetikledi. Ve üç gün süren sancı sonrasında bir gün hastanede yattım. bu hastane sürecinde erken doğum riskini ortadan kaldırdılar ve durdurdular. Nst ye bağladılar ve kasılmalar takip edildi ve düzene sokuldu. O yüzden normal olmayan ağrılarınızda mutlaka doktorunuza başvurun.

Bu durumda erken doğum riskinde bebekte en büyük sorun akciğerlerinin henüz gelişmemiş olmasıdır. Bu durumda önlem olması için bir iğne yapılıyor. O da akciğerlerinin erkenden gelişmesini sağlıyor. Bir de ağrıkesici olması için tansiyon ilacı  veriyorlar. Dil altı olarak alıyorsunuz. Çok ciddi sancınız olursa parol alabilirsiniz. Karnınızın tamamının kasılmasından çok daha iyidir.

Böyle durumlarda sadece doktorunuza güvenin ve onun söylediklerine kulak verin.

Bebek şu anda beyin ve sinir hücreleri gelişmeye devam ediyor. Bilişsel bir algısı var yediği şeylere karşı. Akciğerleri henüz tamamen gelişmiş değil, birkaç haftaya gelişmesi bekleniyor.

Öğlen saatlerinde et ağırlıklı akşam saatlerinde çok daha hafif olacak şekilde sebze ağırlıklı beslenmeniz çok daha iyi.

Bir sonraki  içerikte görüşmek üzere.

 

 

Kategori:   Hafta Hafta Gebelik, Hamile Günlüğü

Yorumlar