Menu

HAMİLELİKTE TSH YÜKSEKLİĞİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR | #hamileyim

Herkese merhabalar

Hamilelikte çıkabilecek bir sürü aksaklık var. Bunlardan biri de troid değerlerinin olması gereken gibi olmaması. Ben haşimato troidi olan biri olarak hamilelik öncesi herhangi bir ilaç vs kullanmıyordum. Çünkü doktorlar buna gerek duymamıştı. Ama hamilelikte özellikle ilk aylarda bebek kendi troidini üretemediği ve size tamamen bağlı olduğu için onunla alakalı değerlerinize tekrar baktırmanız ve gerekiyorsa tedavi yoluna gitmelisiniz.

Ben kan verdikten sonra benim ilk aylarda olması gereken tsh seviyesi 2 civarında iken 7 çıktı ve doktorum acilen bir endokrin doktoruna görünmem gerektiğini söyledi.

Ben de tavsiyesi üzerine bir doktora gittim. Daha önce iyotlu su içiyordum ve hamileliğin ilk haftasında da bundan hergün bir damla suyuma damlattım. Aslında çocuk için bendeki değerler yetersiz olduğundan dolayı iyi bir şey yaptığımı zannederken troid kapağını bu yaptığımla iyice kapatmışım ve tsh değerlerimin bu kadar yüksek gelmesine de sebep olmuşum. İyot suyunu hemen bıraktırıp ilaç olmayan bir takviye verdiler ve kısa zamanda tsh değerinin olması gerektiği yere ineceğini söylediler. Nitekim öyle de oldu. Ben herhangi bir hap almak istemediğimi belirttim ama bunun kesinlikle bir ilaç olmadığını vücudun üretmediği bir şeyi dışarıdan takviye olarak almam gerektiğini söylediler. Zaten üzerinde ilaç değildir diye yazıyor.

Bu tsh yüksekliğiyle alakalı çok fazla spekülasyonlar dönüyor. Endokrin doktorunun bana söylediğine göre maksimum seviyede kötü gördüğü hastalarından biri 30 değerindeki tsh la doğuma girmiş ve bebek birkaç gün küvezde tutulmuş onun dışında herhangi bir sorun yaşanmamış.

Bilgisizlik bazen çeşitli söylentilere neden olabiliyor. Doktora gitmek ve iyi araştırıp bilmek lazım. Tsh değeriniz yüksek geldiyse hemen kontrol altına alınıp birkaç gün içerisinde düşürülüyor. Ayrıca yemeklerinize iyotlu kaya tuzu da ekebilirsiniz.

Bir sonraki içerikte görüşmek üzere.

Kategori:   Genel

Yorumlar