monapera

Menu

William Golding ”Sineklerin Tanrısı” Kitap Yorumu

Selamlar Arkadaşlar
Okurken olduğundan ziyade sonradan anlamını daha çok benimseyip ayrımsadığınız kitaplar vardır. Sineklerin Tanrısı onlardan biri. Önceleri bir grup çocuğun kısa sürecek kaybolma, mahsur kalma hikayesine tanık olacağınızı zannederken yetişkinlerin de içinde bulunduğu bir psikolojik eğilim hüzmesine giriş yaptığınızı farkediyorsunuz.
Benim için son elli sayfası özellikle ilginç oldu Sineklerin Tanrısı’ nın. Kitap iki farklı karakterde çocuğun diğer arkadaşları idare etmek ve kaldıkları adada düzeni sağlamak konusundaki farklı görüş ve tutumlarından, bir ülkenin ana siyasi partilerinin çarpışması nasılsa o kadar gerçek reaksiyonlarının olabileceğini gösteriyor. Şunu söyleyebilirim ki bu kesinlikle bir çocuk romanı değil.
Her insanın içinde bir yaban vardır. İnsanlar benimsemedikleri halde kişisel çıkarları ve dahası hayatta kalmak için gereksinim duyduklarının peşinden gidip yanlış olanın arkasında durabilirler. Ayrıca uydurulmuş hikayeler ve gerçeklerin çarpıtılmasına göz yumabilir, dahası bu olmayan gerçeklere inanıp kendi savları haline getirebilirler.
Bu aslında insanın korkaklığından ve güçsüzlüğünden gelir. İnsan doğası gereği çoğunluğu takip etme ve kalabalığın gittiği yoldan gitme eğilimindedir. Bunun nedeni okyanusa karşı yüzmenin zorluğundan gelir. Doğru bile olsa düşündüklerini, çoğunluğa karşı savunmak oldukça zordur.
Dehşet içinde küçük insanların bile medeniyetten koptuklarında zaman içinde neye dönüşebileceklerinin gözümde sergilendiği onca hayali kareden sonra, bu kitap bir siyasi nitelik içerir yorumunu gözüm kapalı yapabilirim.
 Keyifli pazarlar…

 

Kategoriler:   Genel, Kitap

Comments