monapera

Menu

Ötekiyken Beriki de Olabilmek…

DSC_9114Günlerden mavi olsun bugün. Nedense gerçekten bilmediğim bir şekilde senelerdir toplamında hiç giymediğim kadar mavi giyme eğilimi gösteriyorum şu son zamanlarda.

İnsan ne kadar harika ve anlaşılamayacak kadar karmaşık bir bütün. Bir mekanizma. Diyorum ki en ufacık bir konuda bile, olmaz dediklerin olur diyeceksin, kesin konuşmayacaksın.

Hep söylüyorum taraf tutmak değil yaşamak, anlamlandırmak için, öteki tarafta duranı yorumlamak ve yanlışsa bile onun içindeyken mantıklı bir süzgeçten geçirip yanlışlığını değerlendirmek için körü körüne bağlı olmamak lazım doğru bildiklerine. O zaman tarafını tuttuğun şeyin de bir önemi anlamı kalmıyor çünkü. Sen ötekini bilmeden berikini nasıl savunabilirsin.

Orada duranı tam bilmeden burada durana nasıl sahip çıkabilirsin. Nasıl ”o” olabilirsin. Peki bu durumda seni, savunduklarını alt etmeleri anlık olmaz mı.

Her taraf tutan, her ezberlenmiş sözlere sahip olan gibi savunman yalnızca hırsla ve körlükle gelen sinir olur. Agresifsindir artık. Karşındaki senin görüşüne görüş demediği için, paylaşmadığı için senin doğrunu. Kızgınsınır Senin için onlar anlamıyor, gerçeğe varamıyordur. Nettir.

Nereye gidilir böyle peki. Doğru mu bulunur yoksa kaybolmak yakın mıdır her engelde kendine bile cevap veremediğin noktaların yoğunluğunda.

DSC_9082

Bir renkten nerelere geldim durduk yere. Ama işte öyle hiç giymediğim maviye elim gidiyor. Hayat gibi işte. Değişebiliyorsun. Öteki oluyorsun berikiyken. Ya da olmuyorsun ama bu da bir süreç oluyor yaşaman gereken. Ve her yerde ve her şekilde olabildiğin, kısıtlanmadığın ve kendine yasaklar koymadığın için savunduğun şeyler değer kazanıyor. Çünkü her çemberin kokusunu tatmış oluyorsun. Mantık bütünlüğünde ve verdiğim örnekte kendimi, söylemek istediklerimi anlatabilmişimdir umarım.

DSC_9129 - Kopya

Kategoriler:   Genel, Günce, moda

Tags:  

Comments