monapera

Menu

Orhan Pamuk ”Kafamda Bir Tuhaflık”

kafamdabirtuhaflikBir süre önce bitirip yorum için aradan zaman geçmesini beklediğim kitap. Çünkü bazı kitaplar hakkında yeterince sindirmeden yorum yapmak hatalıdır. Bu da öyle kitaplardan. Aslında Orhan Pamuk bu konuda istisna bir çalışma yürütmüyor. Bütün eserlerini okumak, algılayıp yorum yapmak, hatta tamamlamak zor olabiliyor.

Açık söylemek gerekirse ben, Benim Adım Kırmızı’ yı bitirememiştim. Ve isteyip de bitiremediğim tek kitap olarak hala aklımdadır. Sanat sanat için mi yoksa sanat toplum için mi ikileminde Orhan Pamuk, (belki kendi isteği dışında bunu bilemeyiz) kalemi gereği sanat sanat içindir akımının ileri gelenlerinden bana göre.

Ama korkularının üzerine git derler ya, okuyamadığım bir kitabı olmasına rağmen yine de tercihim yine oldukça kalın ve aman tanrım epeyce de ufak puntolarla yazılmış bir kitabından yana oldu. Kitapları asla bu yönde değerlendirmem ama yazara bakınca yine mi karakterler içinde kaybolup su yüzüne çıkamayacağım endişesi oluyor ister istemez. Daha ziyade çok kalın kitaplarında.  Bu defa öyle olmadığını içtenlikle söyleyebilirim. Kendisini anlayabildiğim için seviniyorum.

Kitapta satır arası bazen de direkt olarak siyaset bile bulabileceğiniz, iki ailenin çocukları ve onların birbirleriyle kesişmeleri ve onlardan sonraki kuşağa kadar süregelen bir ilerlemede, sıfırdan ve aynı noktadan başlayan maceraların uyanıklık ve bazen de kötü niyetle harmanlanmış döngüsünde, bitiş çizgisinde apayrı uçlarda durulmasına şahit oluyoruz.

Mevlut ve Raihanın, o kendi halinde, azla yetinen ama zorluklarla mücadele etmek zorunda olan, sevgi dolu fakat hep bir geçmişe bakan aile bulmacasına konuk olup içinizin ısınmasını istiyorsanız alıp okumalısınız.

Benim aklımda kalan birkaç kitap kahramanı vardır. Bazen keskin çizgili karakterlerle gündelik hayatımda karşılaştığımda o benzetmeleri yapar, kitap kahramanlarını yad ederim. Mevlüt karakteri o kadar gerçek ve o kadar tanıdığım biri ki artık ( ki bu tanımışlık hissi tamamen yazarın kabiliyeti) benzerlik gösteren bir durumda kanlı canlı birini o kahramana benzeteceğimden ve onun yaşadıklarını tekrar hatırlayıp gülümseyeceğimden eminim. Benim, unutmayacağım bir kahramanım daha var artık.

Mutlaka okunmalı.

Kategoriler:   Genel, Kitap

Comments