monapera

Menu

 

Adam Fawer ”Olasılıksız” Kitap Yorumu

image1Uzun zamandır okumayı istediğim Olasılıksız, okuduğunuzda bir film izler gibi seri ve canlı bir etki bırakan bir kitap.

Ana karakteri, birtakım deneyler vasıtasıyla, bünyesinde taşıdığı, aslında hepimizde var olan ama kah farkında olup kahrolmadığımız ileriyi görme, diğer insanların hayatlarına iz bırakma gibi yetileri daha çok kazanmasına olanak veriyor.

Hiçbir şeyi nedensiz ve sonuçsuz kalmaz. İnsan beyni aslında kendisi için iyiyi ve kötüyü ayrımsayabilir. Çünkü geleceğin getirisini, geçmişin tecrübesiyle bilebilir. Ama bu yetisini herkes kendisi ve diğer insanlar için kullanamaz. Çünkü kendisine yönelik algısının öncelikle açık olması gerekir.

Ana karakterin olasılık derslerine giren bir bilim adamı olması, onu aynı zamanda iyi bir kumarbaz yapmıştır. Beynindeki farklı yapı taşları ve düşünme şekilleri ise onun bir sonraki adımı tahmin etmesin, hatta görmesini sağlıyor.

Ama bu ileriyi görebilme özelliği onun hayatını bambaşka bir boyuta taşıyacaktır.

Kitapta siyasetten bilime, aşktan gündelik hayatın yanılsamalarına kadar birçok şey bulabileceğiniz kompakt ve kaliteli bir eser.

Her birinin ayrı bir hikayesi olduğu su götürmez bir gerçek olan karakterlerin hayat çizgisinde birbirleriyle kesişmeleri de önemli ölçüde sürükleyici yapıyor eseri.

Olasılıksız, unutulmayacak bir kitap.

Kategoriler:   Genel, Kitap

Comments