monapera

Menu

Mayıslardan… Ankara Kalesi…

 

DSC_7898 - Kopya

 

Bayılırım mayıs ayına. Çiçekler en güzel zamanlarını yaşar, rengarenktir her yer. Bir de yapılacak işler, anlamsız telaşlar ferahladı mı değme keyfime sezonu açılmıştır benim için. Ankara’ nın gezilecek neresi var ki der şaşkınlar. Bir gezmeye başlayalım da görelim neresi varmış yokmuş dedik başladık taşı toprağı yoklamaya. Adres Ankara Kale’ si. Gezilecek sokakları kesinlikle bir günle bitirilemeyecek kadar çok ve detaylı olunca aklına belli başlı yerleri kazıyıp devam etmekten başka seçenek kalmıyor.

DSC_7897 - Kopya

 

Tarihin dokularına bütün çıplaklığıyla rastlayabileceğiniz, esnafların yıllanmışlık kokan dükkanlarıyla nasıl da güzel yerdir şu kale. Halıcılarla bakırcılar, porselencilerle kahveciler yan yana cıvıl cıvıl.

Hanlara ait orjinal kapılar bulabilirsiniz mesela burada. Ya da oralarda ikamet etmeye devam eden insanlarla sohbet edebilir, sokak aralarında kedilerini de yanlarına almış bir şekilde örgü ya da şal örerlerken aralarında geçen sohbetlerine şahit olabilirsiniz.

 

 

Annem Hisar da büyümüş benim. Daha önce yaşadığı konağı görmüştüm. Nasıl güzel bir çocukluktur o öyle demekten kendimi alamamıştım. İşte şimdi o evler, konaklar şimdilerde müze diye sergilenmek için dekore ediliyor. Annemin yaşadığı konak da onlardan biri. Ne hoş insanların imrenerek baktıkları, ziyaretçi olarak gidip gezdikleri taşlarda evcilik oynamış olmak.

 

Bugün üzerimde annemin yıllara meydan okuyan, eski insanların kaliteli yerlere gidip kaliteli şeyler giymesinin örneklerinden giydiklerinin eskimemesini temsilen sarı bluzunu giymiş olmam bir tesadüf değil. Hakikaten hangi bluzumuzu on sene muhafaza edebiliyoruz. Otuz seneden fazlan geçtim. Evet bu çizgileri ve tiril tirilliğiyle ben nostaljiyim diyen bluz annemin bankada çalışırken en sıkça giydiği ve çok da sevdiği, şimdilerde benim giyebildiğim sayısız kaliteli kıyafetlerinden sadece bir tanesi.

Acaba zaman aleyhimize mi işliyor ne dersiniz.

Hisar Parkı adında bir de bahçesi var yeşillikler içinde. Oldukça büyük bir park, oturulacak tahta masalar da var, keyif yapmak için müsait:)

Nostalji yaşamak isterseniz uğramayı ihmal etmeyin. Gitmişken bir kahvaltı etmeden de Kale’ yi terk etmeyin.

 

Kategoriler:   Genel, Gezi, moda

Tags:  ,

Comments