monapera

Menu

Malefiz

 

malefiz2Uzun zamandır bir oturup da izleyemediğim ama aklımın bir köşesinde hep duran 2014 yapımı film Malefiz le tanıştım en sonunda. Başından sonuna kadar çok keyif alarak izlediğimi baştan söylemeliyim. Özellikle ilk sahneden ayağının tozuyla seyrettiğimiz mini savaş beklentiyi çok yükseltti ve keyfimi artırdı.

Angelina Jolie çok özlemişiz sinemada onu fark ettim. O kemikli yüzüne karakterin makyajıyla birlikte nasıl da oturmuş kötülüklere itilen bir perinin büyüleyici dünyası.

Elbette masal bildiğimizin dışında, bir başka karakterin  yani Malefiz’in gözünden anlatılıyor ve başka türlü yorumlatıyor. Fantastik bir dünyanın masalsı ve hayalsi yaşam alanı, korunmaya çalışılan o ormanın insan hırsları ve merakıyla tahrip ve tecavüz edilmeye çalışılmasıyla birlikte perilerin kraliçesini ve tüm insanlığın nankörlüğünü simgeleyerek vücut bulmuş iki insanın birbirlerine olan dünyevi aşkları, onun neye dönüştüğü de hikayeyi tamamlayan konusu bakımından hiç de yüzeysel ya da hayal kırıklığına uğratan bir konu değil.

Uyuyan Güzel, aslında neden uyumuş, kötü cadı güzel karakterimiz, kırık bir aşk hikayesinin ve hayal kırıklığının gölgesine sığınmış bir kadın mıydı. Onun da sebepleri mi vardı kendi kabuğuna çekilmek ve kırılmamak için.

malefiz.1

Açıkçası İMDB puanını hak etmeyen, çok daha hakkı verilesi olduğunu düşündüğüm bir film olmuş. Daha önce neden izlememişim hayret. Ama bu ihmalimi bir kere daha izleyerek affettirmiş olacağım:)

Çok keyifli bir film. Ailecek, sevgilinizle ya da sıcak çikolatanız eşliğinde yalnız saatlerinizi bu fantastik masalı izleyerek geçirebilirsiniz. Keyifli seyirler.

İMDB: 7,0

Kategoriler:   Genel

Comments