monapera

Menu

Kumral Ada Mavi Tuna

kumraladamavitunaBuket Uzuner’ in, çocukluk kokan, samimi ve sürükleyici romanı. Uzun zamandır ismen bildiğim ve mutlaka alıp okumam gerekli dediğim romanlardan biriydi. Sonunda okudum ama yorumunu bir miktar geciktirdim.

Roman geçmiş ve şimdiki zaman dilimlerinde ayrılmış. Öncelikle bunu söylemek gerek. Kahramanların çocukluk hatıralarına dalmış giderken kendinizi birden şimdiki zamanın gerçekliğinde bulabilirsiniz.

Kendi halinde, sıcak ama sıradan bir çocukluk geçiren iki erkek kardeşin Tuna ve Aras’ın , mahalleye kültürlü ve ünlü bir ailenin kızı olan Ada’ nın gelişiyle değişen ve renklenen hayatlarının, sonraki olay örgüsüyle birlikte konu edilmesi diyebiliriz genel olarak. Değişen zaman ve koşullarla sürüklendikleri hayat kapılarında, çocukluklarının gölgesinden ve izlerden de taşıdıkları özellikler ve olaylar çerçevesinde sıcacık bir hikaye okumuş oluyorsunuz.

Sebepsiz ve anlamsızca mezhep farklılıklarından doğan ayrımlar ve insanların birbirlerine yaklaşım farklılıklarını da bütün çıplaklığıyla elen alan kitapta bir tutam da eşcinsellik bulabilirsiniz.

Aşkın başka sevgilere dönüşmüş hallerinin yansıttığı tatlı duygu yoğunluklarını her zaman hissedeceğiniz Kumral Ada Mavi Tuna’ yı önerebileceğim kitaplar arasında zikredebilirim.

Kategoriler:   Genel, Kitap

Comments