monapera

Menu

Kimim?

 

DSC_5587 - KopyaAnkara 1988 Eylül doğumluyum. Belli aralıklarla çıkılan tatiller ve geziler dışında da şimdiye kadar şehir değiştirmedim. 2006 da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji bölümüne girdim. Neyseki üniversiteye girmek senelerimi almadı. Herşeyden çabuk sıkılan biri olarak ipin ucunu bırakma ihtimalim yüksek olabilirdi.

Anlamını çoğu kişinin bilmediği ama yurt dışında tıp bilimiyle birlikte anılan çok da saygı duyulan, kabaca tabiriyle insan bilimi anlamına gelen ve uzmanlık alanlarına göre geçmişteki insan yaşantılarından, günümüz yaşayan organizmalarına ve fosil çalışmalarına kadar birçok araştırma grubuna ayrılmış olan Antropoloji bölümünin ilk senesinden sonra Paleoantropoloji alanında ilerlemeye karar verdim. Bu doğrultuda ayak izi ve fosil kalıntılarından yola çıkılarak insanın ve ona bağlı türlerin zaman içerisindeki değişimini araştıran paleantropolog dalında üniversiteye girdiğim ilk senenin sonunda kendimi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol önderliğinde Çankırı Çorakyerler kazısında buldum seçilmiş yirmi kişiden biri olarak. Bir ay süren bu kazı sabahın beşinden gece görevleriyle birlikte akşamın onuna kadar süren bir çalışma temposuyla yorulmaktan zamanı unutarak geçti ve bir sonraki sene tekrar çağrılmam üzerine tekrarlandı. 8 milyon yıllık fosilleri onca zaman toprağın kucağına saklandıkları yerden çıkarma işine koşarak gittim. Hayatımın en farklı ve özel deneyimleri arasındadır bu kazı çalışmaları.

Üniversite üçüncü senenin sonunda ise vakit öldürmek ve iş sektörünün köşesinden tutmuş olmak için geçici olacağını düşünerek girdiğim reklam ajansının kendimi içinden bir türlü çıkaramadığım keyfine vardıktan sonra hala süregelen bir çalışmayla kendi reklam ajansımızı kurduk. Şimdi günün çoğu zamanı kendime kalacak şekilde oturmuş diyebileceğim iş yerimizin yanı sıra kendimi bildim bileli tutkunu olduğum kitapların yanına yenilerini koyuyorum, sürekli okuyorum ve kendimi geliştirmek için elimden ne gelirse yapmaya çalışıyorum.

Son zamanlarda da tuval resmi yapmanın asıl rahatlatıcı bir aktivite olduğunu görerek fark ettim. Zamanı unutmak var işin içinde. Kafanın tamamen boşalması ve rahatlamak…

 

 

 

 

Comments