monapera

Menu

Kadehler Kalksın 2016’ya…

esinmonapera2015 çok siyaset bulaştırdı sade hayatımıza. Kimse evinin rahatında kendini olayların dışında, güvende hissetmedi. İstemedikleri görüşlere engel omak değil yalnızca, istemedikleri kitapların bile ortadan kalkmasına yönelik çalışmalar yapıldı. Öncelerde insanların kabus diye hatırladığı, sebepsizce ev basılan dönemlerin kokusunu aldık.

İçimizde kendine insan diye dolaşıp da kendinden güçsüzlere, hayvanlara, çocuklara zulm eden, kendini başkalarının mutsuzluklarıyla mutlu kılıp gerçekleştirebileceğine inanan soysuzlar yetiştirdi bu dünya.

Psikolojisi bozulan alıp başını kendi çekip gitmedi. Hep arkasında ruhunu sakatladığı insanlar bıraktı.

Gitmeye cesareti olmayan da kendi sakatlığıyla aramıza dolaştı durdu. Bindiği dolmuştan inip de evine gidemeyen bir genç kıza ağladı ülkem. Dahası ülkemin resmi o kız oldu. Büyük resme işaret etti.

2016.1Azıcık yardım görenler, o yardıma neden ihtiyaçları olduğunu sorgulamadı. Tek bir kere geldiğini herkes gibi hayata belki anlayamadı belki kalender olmak daha kolay geliyordu, ama en azından insanca yaşamak zorunda olduğu vatandaşına sırtını dönenleri göremedi, şükür dedi.

Gün ortasında barış olsun diye halay çekip türkü söyleyenler , arkalarında koca bir ünlem işareti bırakıp göçtüler.

2016.2

Ülkemin vatandaşı, kendi çocuğuyla, canıyla tehdit edildi istenilen oya ulaşılıncaya kadar.

Fakirini doyuramayan ülkem her zaman olduğu gibi başkasına sevimli görünmek istedi de bir de sokaklar ne dediklerini anlamadığımız ayağı çıplak çocuklarla doldu. Şanslı olmayanlar sulara teslimdi.

Hayal kırıklıkları doldurdu sepetlerine anneler babalar.

Bilen sükut ettikçe cahil cesaretlendi. Bilen o oldu.

2016.3

Bal tutan her zaman parmağını yaladı da bu seferki kovanlarla taşındı.

Dilerim Allah tan ve bu yeni seneden, herkesin ama herkesin kalbine bir miktar daha vicdan serpilsin.

2016.4

Ben temiz bir dünya hayal ediyorum. Hayvanların saygıyla birlikte sevildikleri, öyle ki kimseden kaçmalarına gerek kalmayacak kadar rahat ettikleri, çocukların her türlü suistimalden uzak, hak ettikleri aile sıcaklığı ve oyunlarla büyüyüp yetiştiği, zenginin fakire verip kendini öyle iyi hissettiği, eğitimin ve kişisel özgürlüklerin siyasete kurban verilmediği, yeni yılların ve bayramların coşku ve sevinçle kutlandığı bir dünya.

2016.5

Ve hayalime kadeh kaldırıyorum.

Umarım şarap gibi durdukça içimiz çürüyeceğine güzelleşir. Bu da ancak sevgi dolu bir kalple olur.

 

Kategoriler:   Genel, Günce

Comments