monapera

Menu

George Orwell ”Boğulmamak İçin”

bogulmamakicin

 

Selamlar. Bir değerli kitabın daha sonuna geldim. George Orwell gerçekten önemli bir yazar. 1984 ve Hayvan Çiftliği’ nden sonra, insanın, hayat içerisinde kendi ailesinden ve ülkesinden görmüş olduğu kısıtlamalar ve yönlendirmeler içerisinde, kendi benliğine, isteklerine, yapmayı hayal ettiklerine mesafeli olmak zorunda kalışını konu etmiş.

Kitapta konu edilen ve yıllar içindeki ruhsal değişiminden bahsedilen ana karakterin, içinde bulunduğu durumlardan kaynaklanan boğulma hissinden yola çıkarak şu yorumu koşulsuz yapabilirim ki kitap, herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, oldukça gerçekçi ve çıplak bir somutlukla ele alınmış bir kitap.

Bu etrafımızı saran her türlü kısıtlandırmadan, yönlendirmeden kaçarken zamanın tutsaklığı haline gelmiş duygu durumları aşmak ve onlardan kurtulmak için verilmeye çalışılan çabaya bile ket vurulurken gerçek anlamda özgür olmayı kim hayal edebilir ki.

Okurken, tek önemli olan şeyin mutluluk ve öyle yaşama olduğu bu dünyada, aslında olmaması gereken ne çok engelimiz var diye düşünmemek elde olmuyor sahiden de. İnsanın kendisine bile açıklamakta güçlük çektiği bir davranışını ya da tutkusunu sonuna kadar sorgulayan bir insana yeterince açık olabilmesi mümkün mü. Peki ya bu durumda bırakılan birinin, hayatta mutluluğu yakalayabilmesi düşünülebilir mi.

İnsan haklarını sorgulatan kitaplarından biri daha George Orwel ın.

 

 

Kategoriler:   Kitap

Comments