monapera

Menu

COOK & FUN [ Alinazik, Mas Piyazı, Katmer Tatlısı Tarifi]

Selamlar arkadaşlar.
Daha önce hiç tanımadığınız insanlarla birlikte hiç yapmadığınız yemekleri öğrenip hep birlikte yapmayı denediniz mi. Rahatlıkla söyleyebilirim deli gibi eğlenceli oluyor. 
İşinin ehli, uzman bir aşçı eşliğinde ikişer gruplar oluşturarak, her türlü malzemelerinizin yapılış sırasıyla önünüze konduğu ve tek seferde anlatılarak yapmanızın beklendiği bir etkinlikten söz ediyorum. 
Ben erkek arkadaşımla katıldım. Sağolsun yakın arkadaşlarımız hayatımızın monotonlaşmasına fırsat vermeden bu tarz güzelliklerden bizi haberdar ediyor. Berker geçen hafta ilk defa gitmiş, meksika yemekleri yapmışlar. O kadar eğlenmiş ki gelmeniz lazım dedi. E biz de yazdırıverdik kendimizi eksik kalır mıyız:)) 
Bu hafta Güneydoğu Anadolu mutfağından geleneksel tatların modernize edilmiş şekilleri vardı. Gerçi  hocamız geleneksel tatlara her zaman bağlı kalmamızın sağlıklı olacağını söylüyor ama patlıcan salatasıyla servis edilen Ali Nazik modernize edilmiş diyebiliriz. Kendisi cafelerde isimleri süslenip ütopik rakamlara satılan yiyeceklerin saçmalığından bahsederken rahat rahat, biz hangi bıçakla hangi sebzeyi kesmemiz gerektiği ikilemiyle ter döküyorduk.
Diyor ki değişik değişik isimlerle batılılaşmaya çalışıyoruz, farklı olmaya çalışırken değiştirdiğimiz şeyi de yanlış yapıyoruz. Kremalı sezar salata ne demek ben bilmiyorum diyor mesela. Sezar salata diye içine bir beni koymuyorlar. Halbuki sezarın içine krema konmaz hiçbir şekilde. Ehehe. Biz de birşey sanıp yiyoruz ama doğru söylüyor. Kremayı neye koysan güzel oluyor zaten o da ayrı bir mevzu. 
 
Her neyse ikişer gruplar oluşturup tezgahını seçip geçiyorsun başına. Ocağın, fırının, tezgahın, malzemelerinin tamamı, çifte özel oluyor. Sırası gelen malzemeyi getiriyorlar ve bir defa nasıl doğranması gerektiği, hangi bıçağı kullanmanın doğru olacağı, malzemeyi ne şekilde harmanlamak lazım gösteriliyor.
Yemekler teker teker bitirilince tabak süslemesini ve sunumu kendi hayal gücüne göre yapıyoruz ve hepimiz yaptığımız yemeklerle birlikte büyük bir masaya geçerek içkilerimizle birlikte afiyetle şaheserlerimizi yiyoruz. 

29

Şaşılacak şey malzemeler aynı olduğu halde herkesin yaptığı yemeğin tadı kesinlikle çok farklıydı. Bizden ayrı ama benim hemen solumda tek başına çalışan bir arkadaşın yaptığı alinazik en son hepimize tattırılınca bambaşka bir yemek yediğimi sandım. O etin kokusu, tadı… Onunki alinazikse bizimki neydi bilmiyorum. Halbuki tam solumda olduğu için ara ara bakıyordum ben ona, aynı şeyleri yapıyormuşuz gibi görünmüştü gözüme. Adet yerini bulsun diye gecenin birincisi de seçiliyor. Birinci o oldu. O dururken biz olacak değildik zaten ama üç aydır aşçılık kursuna gidiyormuş. Şike var hocam şeklinde çirkefliğe varan itirazlarımız oldu ama hocalarbizi çok güzel kulak arkası ettiler o sıra eheh.
 
 
Ama ben de kitap kazandım. Kitapsever biri olarak başka ne isterim zaten. Birinci olan arkadaşla da konuştum. Hayır nasıl o kadar farklı çıktı çok merak ettim. Bana birkaç ip ucu verdi, kulağıma küpedir onlar bundan sonra. Ama yapılan yemekler değiştikçe ip uçları da değişecek, binbir türlü detay var. Vay anasını ne zor işmiş üstadım tebrik ettim ayrıldım yanından. Başladığında kırk beş dakikada cheesecake yapıyormuş şimdi dokuz dakikada fırına sürüyorum, başla en azından on dakikada
cheesecake hazırlarsın misafirine diyor. Yok dedim ben
cheesecake sevmem:))
230
Kedinin ulaşamadığı ciğere mındar demesi gibi bir şey oldu benimkisi de. Zor zanaat. Biz ara ara gelelim böyle bangır bangır müzik eşliğinde, hocanın bir oraya bir buraya bizim yaptığımız saçma sapan hataları düzeltmeye koşturduğu bir platformda yalancıktan kapışalım, haliyle deli gibi eğlenelim o bana yeter. Zaten yaptığım zaman yemeklerim yenilir düzeyde oluyor fazlası aşar beni. Bu arada alinaziğimiz gayet güzel olmuştu. Sunumlarda da zaten her zaman iddialıyımdır. En tertipli tabaklar bizimkiydi. Söylemeden edemem şimdi.
Erkekler sevmez diye de düşünmemek lazım. Erkek arkadaşım benden çok eğlendi. Ayrıca birlikte birşeyler yapıyor olmak, diğerlerine karşı ekip çalışması yürütmek yeni bir oyuncakla oynamak gibi, müthiş keyifli ve farklı.  
 
Gecenin bir körü evimdeydim ve inanılmaz mutluydum. Mutluluğumla birlikte sizinle tarifleri de paylaşayım da bir faydam dokunsun ne dersiniz:))
Alinazik (Antep Yöresi)
 
1 adet patlıcan
200 gr az yağlı kıyma veya et
3 çorba kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı kırmızı biber
1 adet domates
1 adet sivribiber
Tuz
Karabiber
 
Hazırlanışı: Fırında veya ocakta patlıcanlar közlenir, kabukları soyulur, bıçakla iyice ezilir. Terayağında patlıcanlar sotelenir, patlıcanların üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür, karıştırılır. Karışım tabaklara alınır. Başka bir tavada kıyma kavrulur, içine karabiber, tuz ilave edilir. Patlıcanlı karışımın üzerine hazırlanan kıyma ilave edilir. En son aşama olarak kırmızıbiberli tereyağı, domates, biber konulup servise sunulur.
Mas Piyazı
 
1 su bardağı mas fasulyesi
1 demek maydanoz
4 adet taze soğan
3 adet sarımsak
2 adet kırmızıbiber
1 tatlı kaşığı sumak ekşisi
1 yemek kaşığı pulbiber
1 çay kaşığı tuz
3 su bardağı su
 Katmer Tatlısı
4 yaprak baklava yufkası 
4 yemek kaşığı çekilmiş fıstık
2 kaşık kaymak
2 kaşık tozşeker
2 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
 
Hazırlanışı: Baklava yufkasını eritilmiş tereyağı sürüp üzerine kaymak ve fıstık dökün. Parmak yardımıyla dört köşeden başlayarak ortaya doğru katlayın. Ortaya toplanmasını sağlayın. Bohça gibi katlayın. Fırında kızartın 180 derecede. 10 dakikada olabilir ya da daha kısa sürede. Takip etmek lazım. Fırından çıkardıktan sonra üzerine pudraşekeri dökün. 
 
Yapın da afiyetle sevdiklerinizle yiyin. Ocağınızı temiz tutmayı da unutmayın. Ben artı puan olur belki diye kullandığım bıçakları, işi biten kapları yıkayıp yıkayıp tezgaha koydum. Sonra geldi bir görevli hepsini topladı gitti. E ben yıkadım zateeen diye hocanın kulağına gidecek şekilde artislendim ama kimse oralı olmadı. Kendi işimi kolaylaştırmak dışına bir işime yaramadı anlayacağınız. Ama tavsiyem yine de geçerli. Bir taraftan yapıp bir taraftan batırmamak lazım:))
 
 

Kategoriler:   Genel, Günce, Yemek

Comments