monapera

Menu

Aret Vartanyan ”Gitme Zamanı”

IMG_5454Azra Kohen den sonra çoklu hikaye tarzı kitaplara ilgi duyduğumu söyleyebilirim. Bir kişinin değil birden fazla kişinin içinde bulunduğu duygudurum önemli bu tarz kitaplarda ve hepsi ayrı ayrı işleniyor. Film kareleri gibi değişen sahnelerle her birini ziyaret ediyor gibi bir hisle okuyorsunuz ve bu sürükleyici olmasını sağlıyor.

Bir arkadaş tavsiyesiyle aldığım Gitme Zamanı da bu tarz bir kitap olmasından dolayı ilgimi çekti. Hevesle başladım. Evet daha derin işlenmesini beklerdim. O zaman daha keyif alırdım elbette. Ama yine de, içinde bulunulan yaşam ve gündelik hayatta gerçek duyguların yaşanamıyor, üzerinin örtülüyor olması konusunu içselleştirerek okudum ve kavradım.

Boyut ötesi paylaştığı parantez içi yorumlarından biraz sıkıldığımı itiraf etmek durumundayım. Hani bir rüya görürsünüz, sizin için çok anlamlıdır . Çünkü siz görmüşsünüzdür o rüyayı ve etkisi altındasınızdır. Ama konudan bağımsız başka birine anlattığınızda ona saçma hatta gerçek dışı görünür ya, işte batın ve zahir bölmelerinde sıkça başvurduğu gerçek ötesi, kendi kendine konuşmalar niteliğinde yazdığı kısımlar da öyle bir etki ediyor okuyucuya.

Ama aslında, çağrışımla yaşanılan hayatın etkisinden gerçeklik olduğunu anlatmaya çalıştığı bölümler bir tık daha anlaşılır olsaymış fena olmazmış. Elbette içne giremediğimden değil ama sürükleyiciliğe zarar verdiğini düşündüğümden bu yorumu yapıyorum.

Ben sıradan bir okuyucu olarak şunu söyleyebilirim; hikayenin içindeki karakterler sanki görüp hissediyormuşcasına derinlemesine ve olması gerektiği sağlamlıkta işlenirse zaten anlatılmak istenilen içe doğuyor. Ve o farkındalığa ulaşıveriyosun.

Bu yüzden parantezlerin yoğunluğu bütünü tamamladığı düşünülerek yazılmış olsa bile bence bütüne ara verip zaman zaman sıkıcı bile olabiliyor.

Zannediyorum dört kitap olacak toplamda. Hikaye devam edecek. İlk ayakta okunmaya değer bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Diğerlerini okumayı biraz da hikayenin gittiği yeri öğrenmek için okumak isteyeceğimi söyleyebilirim. Bolca okumalar dilerim.

Kategoriler:   Genel, Kitap

Comments