monapera

Menu

Altınköy Toplaşması

DSC_6878 - KopyaAnkara da bir köy ortamı… Yeşilliler içinde, hakiki köy evlerinin monte edilip insanların hizmetine sunulmuş, şimdilik iki konağında kahvaltı yapabildiğin ve harika pilav kavurma yiyebildiğin, kazların, tavukların, ineklerin ve atlardan, eşeklerden (bir tanesine şapkamı taktım hatta:) ) tutun boynuzlulara kadar birçok hayvanın görülebileceği çok keyif alınası bir yer yapmışlar.

Tamamen tesadüf eseri öğrendiğimiz ve şimdiden, aslında insanlar çok da bilmiyorken birkaç kere havasını solumaya gittik. Dedik ki buralar böyle tek başına çekilmez arkadaşlarla da kahvaltıdan başlayıp akşamın bir saatine kadar geçirdiğimiz zaman dilimini kapsayacak bir gezi de düzenleyelim de yeşilin içinde muhabbetin belinin kıralım.

Kim tarafından ne amaç güdülerek yapılmış ve dekora edilmiş olursa olsun hakikaten böyle bir güzellik görülmeye değer. Bir kere gerçekten kendinizi bir köy ortamında gibi hissediyorsunuz. Karapürçeğin ortasına yapmışlar. Bir miktar ters tarafta olduğunu söyleyebilirim en azından bizler için ama her zaman böylesine doğanın hakim olduğu insanların hizmetine sunulan yerler, görülmelik mekanlar yapılmıyor. O yüzden şiddetle tavsiye ediyorum.

Ticari hizmet veren iki tane köy evi var şimdilik. İster dışarıdaki tahta masalarda rüzgar ese ese kahvaltını yapabiliyorsun istersen içeriye geçip tamamen bir köy evinin odalarını yansıtan odalarda ister masada ister yer sofrasında yemeğini yiyebiliyorsun.

Konaklara ait ineklerden her gün süt sağılıyormuş. Şanslıysan kahvaltıda yeni sağılmış süte denk gelebilirsin. Ama şaşırmayacağınız gibi sütler her gün başkanlığa gidiyormuş efendim. Öyle ya sade vatandaş yeni sağılmış süt olmadan da kahvaltı yapabilir.

Ortada dolaşan kazlar, köy kahvesinde içebildiğiniz bakır kaplarda yayık ayranı, kendinizi Karadenizde hissedebileceğiniz, geçerken dizlerinizin bağını çözebilecek yükseklik ve uzunlukta asma köprü, sıcak ve samimi bir şekilde karşılandığınız ve isterseniz içeridekileri satın da alabileceğiniz, köy ticaretinin yansıtan kalaycı, ekmekçi, sepetçi gibi dükkanlarda işi sizin yapmanıza izin veren belediye çalışanları…

Her şey burası şehrin içi mi dedirtecek kadar doğal ve güzel. Umarım insanlar tarafından (bu konuda çok umudum olmasa da) değeri bilinir ve eşyalar, tarihi dokular, hayvanlar vs zarar görmez.

İlerleyen zamanlarda bireysel olarak sırf her şeyi resmetmek ve orayı tamamen bitirmek için gideceğim. Ve elbette sizinle de paylaşacağım. Geyikleri görmek için tırmandığımız tepeleri arkadaş gazıyla çıkmış olmama seviniyorum çünkü oraları bu sayede pas geçebileceğim.

Pazartesi günleri kapalı onun bilgisinin vereyim de bir terslik yaşamayın. Onun dışında keşfinize açık yepyeni ve sıcacık bir ortam efendim. Benden söylemesi:))

 

 

Kategoriler:   Genel, Gezi, Günce

Comments